Kommenteeri

TEEKOND ISEOLEMISSE

Teekond iseolemisse on nagu sibula koorimine - selles on pisaraid ja raskesti läbitavaid kihte, kuid rõõmu, mida see avastamine pakub, et varjuta ükski pingutus. 
Carl Rogers: “Miks on tänapäeval nii palju depressiooni? Sest tänapäeval on ülimalt raske iseendaks jääda. Ümbritseva keskkonna arvamus sunnib inimest saama või saavutama seda, mida inimene üldse ei vaja.”

Üks vaimse tervise probleemide põhjuseid on inimese kaugenemine oma pärisolemusest. Valu, mis on tingitud kogutud kaitsekihtidest ja loodud maskidest, on suurem kui hirm nendest lahti lasta.  Võib juhtuda, et lapsepõlves tehtud katsed oma arvamust avaldada või olukordi omal viisil lahendada, said ümbritseva keskkonna hukkamõistu ning soov selle asemel olla heaks kiidetud, sundis meid iseendast kaugenema ja kohanema väliskeskkonna ootusega ja nägemusega normaalsusest. Nii sai "sibulakooreks" mask ehk kiht, mis justkui peaks sobima keskkonna ootuste ja normidega, et olla oma kodus väärtustatud, koolis toime tulla, suhteid luua, töökoht leida ning loodetavasti ka pere luua. Sügavamas sisimuses sündis hõõguvate emotsioonide kiht ning  kaitsekiivriks sai mõttemustrite kiht, mille mustrid said ajas aina sügavamaks kantud. 

Tänu lähisuhtele või rahulolematusele olemasoleva töökohaga hakkavad inimesed tundma vajadust leida üles põhjused, miks asjad nii on ja mis tegelikult loeb. Selles igatsuses on kõik võimalik - mõistmine loob aktsepteerimist ning teadvustamine aitab ennast hoida ja juhtida oma iseolemise teel. Sel teel hakkab ilmutama end ka oma eluülesanne, eesmärgid ja elu mõte.

Ja nii on elu on elusam. 

Lisa kommentaar

Email again: