Kommentaarid (7)

SÄILENÕTKUS KUI OSKUS

Kui ma peaksin praegu valima, millist oskust iga inimene oma elus võiks treenida, siis oleks selleks kindlasti säilenõtkus (ingl k resilience) ehk võime igapäevaelus iseennast kahjustamata tulla paremini toime muutustega, keeruliste ja probleemsete olukordadega. 
Stress - olukord, mil me soovime, et asjaolud oleksid teistmoodi, kui meile meeldib - tabab meie ajal inimest aina enam. Olukorra teeb keerulisemaks selle eitamine, vältimine ja põgenemine. Selle tulemusel võib juhtuda, et stress kasvab nii suureks, et pole enam jaksu ka muude eluoluliste teemadega tegeleda. Selles olukorras on oht kahjulike harjumuste tekkeks väga suur, nt meelemürkide tarvitamine, sõltuvused. Stressi tõttu väheneb keskendumisvõime, toimetulek emotsioonidega, nõrgneb immuunsus ja suureneb impulssiivsus.
  
Säilenõtkus toetab kohanemisvõimet, loovust, uudishimu, tahtejõudu ja tähenduslikke valikuid. 

Kuidas olla stressiolukordades paindlikum ja tasakaalukam: 

1. Aktsepteeri seda olukorda, mis parasjagu on.
Eitamine, hukkamõist, hinnangulisus, vältimine võivad aja jooksul probleemi aina suuremaks kasvatada. Selle asemel lihtsalt märka oma tundeid, mõtteid ja keha seisundeid. Nt väsimust (keha seisund), viha (tunne), "Ma ei saa sellega niikuinii mitte kunagi hakkama!" (mõte) ja aktsepteeri, et hetkel on nii. 

2. Hoolitse oma heaolu eest: liigu looduses, tegele tervisespordiga, kohtu heade sõpradega, kuula mõnusat muusikat, tee hingamisharjutusi, st võta iga päev hetk, et märgata oma hingamist. Vajadusel küsi abi. 

3. Loo olemasoleva olukorraga suhestumiseks vähemalt kolm võimalikku lahendust. Võta aega, et valida parim. Esimese sammuga alusta kohe, et kogeda vaikset liikumist sinu soovitud tulemuse poole. 
 
Rohkem inspiratsiooni leiad sellelt infolehelt: 

Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (7)
DmfqzCoPk YeZqJQxa · 13. jaanuar 2020
ofvlnXRQae McvWkStdTNVUL · 13. jaanuar 2020
xUTROaushL TJHBLApYOcfx · 24. mai 2020
VnAOgjriTC bouYxsrWJB · 24. mai 2020
gwTtFHEnYxCZdeh JcRXplkeEhnWx · 1. juuli 2020
QbPLnodmukFEx tQyXgUPzZAl · 23. august 2020
vjHWteUxm cjuYCsOzKFQ · 23. august 2020