Kommenteeri

Südameteadlikkus ehk intuitsioon

"Kuula oma südamehäält!" - nii ütlen ma ikka oma lastele ja sõpradele, kui neil on vaja teha otsuseid ja/või pea on ülemõtlemisest kinni kiilunud. Samuti olen ma ise nii suurte kui igapäevaotsuste tegemisel harjunud võtma pausi ning südamesõnumit kuulama. Nüüd on sellel minu jaoks alati toimival kogemusel olemas ka aina enam tõenduspõhist kinnitust. 
Mida ütlevad uurijad meile südamehääle kohta?*
Kõigepealt seda, et süda ei ole lihtsalt organ, vaid lisaks vere pumpamisele saadab sama piirkond välja ka signaale, mis ulatuvad väljapoole meie füüsilist keha ning kannavad endas just meile unikaalset energiat. Süda suhtleb väga tihedalt ajuga edastades närviimpulsse, hormoonide toimimist, elektromagneetilist energiat, mis mõjutab meie närvisüsteemi toimimist.  Teadlased räägivad südame ja aju sidususest (heart-brain coherence), mõlemad organid vahetavad omavahel olulist infot nii tervise kui vaimse seisundi teemal. Südamesidusus on seisund, milles meie süda, aju ja emotsioonid on tasakaalus, tunneb selguse ja rahutunnet ning see võimaldab meil ligipääsu intuitsioonile. Lisaks kogeme selle piirkonna kaudu infot meid ümbritsevate inimeste ja keskkondade seisundist ning hoiatab/informeerib saabuvatest sündmustest. Kes on rohkem huvitatud teadlaste avastustest, siis nii praktilist kui uuringute infot jagatakse www.heartmath.org lehel. 

Miks on oluline õppida kuulama oma südamehäält?
Vaatamata kõigile argumentidele mõtlemise kasuks, on paljudel raske eristada, kas nende peas on stressiolukorrale reageerivad automaatsed ja tingitud (väljakujunenud kontrollimatud) mõtted või meie enda loodud teadlikud mõttekonstruktsioonid. Nii võib juhtuda, et inimesed hakkavad uskuma oma sisekõnet ja korduvaid mõtteid, mis panevad neid käituma pigem võitle-põgene-tardu-mehkelda viisil, ning mis ujutavad inimese üle raskete emotsioonidega. Samuti ei saa otsuste tegemisel alahinnata vahel täitsa eksiteele viivate väliste tegurite mõju: meedia, eakaaslased, perekond, sõbrad. Nii võib juhtuda, et meie otsused sünnivad lähtuvalt minevikus loodud ellujäämismustritest või hoopis ringiga teiste arvamusest, ja mitte otse iseenda südamesopist, kus on Meie Lugu toetavad vastused olemas. Südamehaääl hoiab meid ühenduses meie autentse olemusega, aitab teha otsuseid, mis on harmoonias meie pärisolemusega, ning luua tähendusrikkaid suhteid inimestega meie ümber. 

Kuidas õppida oma sisehäält kuulama? 
Käesoleva sajandi üks suurima mõjuga psühhiaater ja holistiline psühholoog Dr. Nicole LePera jagab oma kogemust raamatus "How to Be the Love You Seek": 
1) Teadvusta ja tunnista seda, mis hetkel on: milline on sinu sisekõne (mida sa ütled iseenda kohta, mida mõtled ümbritsevast, oma elust), mis emotsioonid kohal on. 
2) Võta pause ja teadvusta, kui palju sa teed oma otsuseid teistest lähtuvalt ehk mehkeldad teiste meeleheaks. 
3) Leia see minut päevas, et oma tähelepanu viia oma vajadustele - mida sina ise tegelikult vajad.
4) Harjuta pausi võtmist enne, kui kellegi käskudele, nõudmistele vastad. 
5) Harjuta igapäevaselt tänulikkust, heasoovlikkust, hinnanguvaba kohalolu - see rahustab närvisüsteemi ja võimaldab ühendust intuitsiooniga. 
6) Anna oma kehale turvatunde kogemusi (tervise)liikumise kaudu ja looduses kulgedes. 
7) Harjuta üksiolemist, nt mine üksi lõunale, mediteeri.

Kokkuvõtteks, astu lihtsalt oma autopiloodil elustiilist sammuke välja, rohkem iseenda sisemaailma ja leia iseolemises uus suhe iseenda ning ümbritsevaga. 

* Dr Nicole LePera "How to Be the Love You Seek", 2023, USA

Lisa kommentaar

Email again: